Finské sruby
Finsko je skandinávská krajina, která se právem označuje jako krajina tisíců jezer a dřeva. Dřevostavby jsou zde tradiční stavbou, proto se není čemu divit, že je možné vidět je zde téměř na každém kroku. V počtu dřevostaveb je Finsko v porovnání s ostatními evropskými krajinami určitě na prvním místě. I když je Finsko zemí, kde se nevyskytuje pouze jeden typ dřevostavby, nejčastějšími jsou sruby s masivními srubovými konstrukcemi a právě ty jsou známy pod pojmem finské dřevostavby.
Srub je druh dřevostavby, která se staví tak, že se na sebe položí jednotlivé kusy kulatin nebo hranolů. Je tedy jasné, že na výstavbu jednoho srubu se spotřebuje velké množství dřeva. Tím, že se na stavbu využívá přírodní materiál, bydlení v srubu je velmi zdravé a navíc dřevo vytváří velmi příjemnou atmosféru. I když je možno využít dřevostavby na trvalé bydlení stejně jako na rekreaci, více jich přeci jenom najdete v horských oblastech, kam se koncepčně hodí více než do města. Jediným problémem tohoto typu stavby je nemožnost využít ji jako nízkoenergetickou stavbu. Základní filozofií této stavby je to, aby bylo dřevo vidět jak z venku, tak zevnitř. Proto je jedinou možností izolace speciální trojvrstvý systém, kde se izolační vrstva ukládá mezi kulatinu. Nutno podotknout, že tento druh izolace je z finančního hlediska velice nákladný.
Kanadské panelové dřevostavby
Mimo Evropy se větší množství dřevostaveb nachází ještě v Kanadě. Zde jejich podíl dosahuje téměř 85%. Podobně jako tomu je i ve Finsku, tak i v Kanadě je důvodem tak vysokého počtu dřevostaveb tradice a velké množství levného dřeva.
Mezi kanadskými dřevostavbami bezpochyby dominují ty panelové. Jedná se o masivní stavby, které se samotným principem stavby podobají nejvíce právě srubům. Dřevěnou stěnu však vytvářejí panely vyplněné tepelnou izolací. V případě potřeby je možné stěnu zaizolovat i z vnitřní strany nebo vnější strany (druhá možnost je častější volbou). Na tento druh staveb je většinou používáno kanadské dřevo, které disponuje lepšími kvalitativními, mechanickými a vytrvalostními schopnostmi. Nejčastější volbou je dřevo smrkové, borovicové nebo cedrové. Jelikož se na stavbu používají panely, není stavba samotná nic náročného. Tyto panely pouze stačí dovézt na místo určení a zde všechno smontovat dohromady. Výstavba takovým systémem je však na druhou stranu o něco dražší než, nám lépe známá, stavba sloupcovým systémem.