Odštěpný závod je označení pro pobočku mateřské zahraniční společnosti v jiném státě, než ve kterém ona sama působí. Znamená to, že můžete mít fungující společnost například v Německu, a pokud chcete v jejím rámci podnikat i u nás doma, nemusíte si zakládat novou společnost jako s.r.o. nebo a.s.. Jednoduše využijete možnost založit si pouze odštěpný závod zahraniční právnické osoby.
Odštěpný závod musí být v obchodním rejstříku
Nově zřízenou pobočku je nutné zapsat do obchodního rejstříku, rovněž připravit a podat návrh na rejstříkový soud a zaplatit příslušný poplatek. Pokud to ale shrneme, její založení vás vyjde časově i finančně výhodnější než celá nová společnost. Navíc získáte zajímavý benefit v tom, že OZ má stejný název jako mateřská společnost. Každému tedy bude na první pohled jasné, že tyto dva subjekty k sobě patří.
OZ bez právní subjektivity
Odštěpný závod nemá právní subjektivitu a nelze jej tedy zakládat bez návaznosti na zahraniční právnickou osobu. Vnitřní organizace odštěpného závodu se vždy řídí právem toho státu, ve kterém působí mateřská společnost. Zakládá se však podle legislativy státu, ve kterém bude OZ zapsán v obchodním rejstříku. I proto může být jeho vybavení pro laika problematické, vyplatí se tedy využít služeb specializované firmy.
Výhody založení odštěpného závodu
Největší výhodou je hlavně časová úspornost i menší finanční náklady na jeho založení. Důležitý je fakt, že OZ je nedílnou součástí mateřské společnosti a má tak jednotné vedení. Má do jisté míry i samostatnost, například ve vedení účetnictví, při placení daní nebo při jednáních. Odštěpný závod si můžete založit z mnoha důvodů – ať už to je pro vás finančně nebo časově úspornější, daňově výhodnější nebo nechcete z nějakého jiného důvodu zakládat další novou společnost. Pro vaše obchodní partnery přece je hned jasné, že se váš odštěpný závod hierarchicky nachází pod mateřskou společností.