Webdesign je dnes už mezi lidmi, hlavně tedy mezi těmi později narozenými, celkem zažitý pojem, avšak mnohdy se stává, že je používán a vysvětlován nesprávně. Do značné míry za to určitě může fakt, že není nějak přesně vymezené, co to vlastně webdesign je. Proto si ho každý vysvětluje jinak a proto do něj každý zařazuje jiné „disciplíny“. V tomto článku se vám, čtenářům, pokusím vysvětlit a objasnit, co bychom si měli pod pojmem webdesign představovat, a co naopak ne.
Základem webdesignu je grafický design stránky
Z největší části pod webdesign spadá grafický design web stránky. To zahrnuje rozvržení jednotlivých částí na stránce (kde se na stránce bude nacházet menu, logo, text, obrázky a podobně), výběr barevných odstínů (aby se přizpůsobila požadavkům klienta, ale aby zároveň byla příjemná oku zákazníka), v některých případech i samotnou výrobu loga či jiných prvků, které budou součástí web stránky (ikony, ilustrace, animace a podobně). Do grafického designu i například typografie.
Kreslení, fotografování a grafické programy
Pro samotného webdesignera mnohdy nestačí pouze talent na programování a tvorbu stránek. Kolikrát je výhodou i to, že umí kreslit nebo tvořit v nějakém programu s fotkami či kreslením. V případě některých zaměstnavatelů, je tato podmínka brána jako samozřejmost. Ovšem podmínkou to rozhodně není. Práce webdesignera spočívá hlavně v navržení a tvorbě webových stránek. Ostatní záležitosti jsou již na jiných profesionálech.
Kódování a programování – je mezi tím rozdíl?
Další důležitou součástí, která tvoří webdesign, je kódování. Mnohdy se setkáváme s tím, že lidé jsou zvyknutí plést si kódování a programování. Programování je přepis akcí do jazyka, kterému počítač rozumí. Na to se používají různé programátorské jazyky. Nejznámější jsou asi C++, PHP, JavaScript a podobně. Pro samotný webdesign však není nutné ovládat programování, protože většinou jsou práce programátora a webdesignera viditelně oddělené.
To, co musí webdesigner bezpodmínečně ovládat, je kódování. Pod tímto pojmem se rozumí psaní zdrojového kódu pro stránku, ale hlavně jeho „ladění“ a rovněž stříhání šablon (využívá se při tom HTML a CSS).
…je potřeba myslet i na SEO
Zde už však přecházíme znova do další oblasti, protože v případě, že chcete kódovat stránky, je dobré, abyste znali i základy SEO. Z tohoto článku si teda můžete sami udělat obrázek o tom, že vysvětlit a pochopit, co to vlastně webdesign přesně je, je velice obtížné a složité. Jedno je však jisté. Webdesign v sobě spojuje grafiku a kódování, ale z části i programování a marketing.